Σύντομο Βιογραφικό

IMG 1542Γρηγόριος Κουσίδης

Χειρουργός Παιδοουρολόγος FEAPU FEBU

Ημερομηνία Γέννησης: 15 Μαρτίου 1970
Τόπος Γέννησης: Βλαδικαυκάζ της Αλάνιας, Ρώσικη Ομοσπονδία


Βασική εκπαίδευση:


01/09/1976- 30/05/1986: 
33ο Γενικό Κρατικό Σχολείο της πόλης Βλαδικαυκάζ

01/09/1986:
εισήχθη στην Παιδιατρική Σχολή της Κρατικής Ιατρικής Ακαδημίας της Βόρειας Οσσετίας (Βλαδικαυκάζ)

18/06/1988-31/08/1989:
υποχρεωτική υπηρεσία στις δυνάμεις Σοβιετικού Στρατού

01/09/1989:
επανέναρξη ιατρικών σπουδών. 

1991- 1993:
παράλληλη με τις ιατρικές σπουδές εργασία ως νοσηλευτής Παιδοουρολογικής Κλινικής του Ομοσπονδιακού Κρατικού Νοσοκομείου Παίδων της Αλάνιας (Βλαδικαυκάζ).

1992:
ως ένας από τους καλύτερους φοιτητές της Παιδιατρικής Σχολής της Ακαδημίας τοποθετήθηκα για φοιτητική εξειδίκευση στη Παιδοχειρουργική (Subordinatura) και πραγματοποίησα υπό την επιτήρηση των καθηγητών μου σαράντα παιδοχειρουργικές επεμβάσεις. 

Ιούνιος 1993:
έδωσα και πέρασα τις Κρατικές Εξετάσεις Γενικής Παιδιατρικής, Οργάνωσης Υγείας και Υγιεινής Παίδων και Παιδοχειρουργικής. Από τότε κατέχω το Πτυχίο Παιδιάτρου και το Πιστοποιητικό Προκαταρκτικής Ειδίκευσης στη Παιδοχειρουργική. 

Ειδίκευση:


09/1992 - 02/1994:
(Internship: 1 χρόνο και 5 μήνες) Ειδικευόμενος Παιδοχειρουργός: Πανεπιστημιακό Ομοσπονδιακοό Κρατικό Νοσοκομείο Παίδων (Βλαδικαυκάζ)

15/12/1994:
Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π. αναγνώριση πτυχίου ως ισότιμου και αντίστοιχου προς τα χορηγούμενα από τις Ελληνικές Ιατρικές Σχολές

18/05/1995 - 01/11/1996:
(1 χρόνο και 6 μήνες) Υποχρέωση υπαίθρου στο περιφερειακό ιατρείο Βυρώνειας Σερρών (εφημερίες στο Κέντρο Υγείας Σιδηροκάστρου)

01/11/1996 - 15/11/1997:
(1 χρόνο) Ειδικευόμενος Χειρουργός: Β' Χειρουργικής Κλινικής του Γενικού Νομαρχιακού Νοσοκομείου Σερρών 

14/01/1998 - 20/07/1998:
(6 μήνες) Ειδικευόμενος Ουρολόγος: Ουρολογική Κλινική του Γενικού Νομαρχιακού Νοσοκομείου Σερρών

21/07/1998 - 15/01/2001:
(2 χρόνια και 6 μήνες) Ειδικευόμενος Ουρολόγος: Ουρολογική Κλινική του Γενικού Περιφερειακού Νοσοκομείου της Νέας Ιωνίας Αττικής « Η Αγία Όλγα»

16/01/2001 - 15/07/2001:
(6 μήνες) Ειδικευόμενος Ουρολόγος: Β' Παιδοχειρουργική Κλινική του Γενικού Περιφερειακού Παιδιατρικού Νοσοκομείου «Η Αγία Σοφία»

15/07/2001 - 23/11/2001:
(4 μήνες) - Στρατιωτική υποχρέωση στην Ελλάδα, 401 Στρατιωτικό Νοσοκομείο Αθηνών

23/11/2001 - 22/05/2002:
(6 μήνες) Ειδικευόμενος Ουρολόγος: Παιδοουρολογική Κλινική του Γενικού Περιφερειακού Παιδιατρικού Νοσοκομείου «Η Αγία Σοφία»

22/05/2002:
λήξη χρόνου ειδίκευσης στην Ουρολογία

26/08/2002:
Κρατικές εξετάσεις, κτήση Τίτλου της Ιατρικής Ειδικότητας Ουρολογίας

Αγγλία:


01/09/2002 - 08/04/2003:
(7 μήνες) Clinical Assistant: Ουρολογία Παίδων και Εφήβων, University College of London Hospital,  Great Ormond Street Hospital 
 

14/04/2003 - 14/10/2004:
(1 χρόνο και 6 μήνες) Επιμελητής Παιδοχειρουργός - Παιδοουρολόγος στο Παιδοχειρουργικό Τμήμα του Leicester Royal Infirmary

Ιούνιος 2003:
κτήση και απονομή του Τίτλου του Εταίρου της Ευρωπαϊκής Εταιρίας Ουρολόγων (Fellow of the European Board of Urologists)

15/10/2004 - 18/10/2006:
Επίσημη ειδίκευση στην Παιδοουρολογία. Επιμελητής Παιδοουρολόγος - Παιδοχειρουργός στο Leeds Teaching Hospitals  (Yorkshire Deanery)

 

Ιανουάριος 2007:
κτήση και απονομή του Τίτλου του Εταίρου της Ευρωπαϊκής Ακαδημίας Παιδοουρολόγων (Fellow of the European Academy of Paediatric Urology)

21/07/2008 - 15/03/2010:
Παιδοουρολόγος (Ιδιωτικός Τομέας) : Παιδιατρικές Κλινικές ΜΗΤΕΡΑ, ΛΗΤΩ, ΙΑΣΩ, Ευροκλινική ΠαίδωνΠαιδιατρικό Ιατρικό Κέντρο Αθηνών

5/03/2010 μέχρι τις 31/12/2012:
Locum Consultant) στα Νοσοκομεία του Λονδίνου: Great Ormond Street Hospital και το University College of London Hospital

31/11/2010 - 13/06/2013:
Επιμελητής Β' ΕΣΥ στο Γενικού Περιφερειακού Παιδιατρικού Νοσοκομείου «Η Αγία Σοφία»

13/06/2013 - σήμερα:
Επιμελητής Α' ΕΣΥ στο Γενικού Περιφερειακού Παιδιατρικού Νοσοκομείου «Η Αγία Σοφία»

16/03/2015 - 16/09/2015:
Έμπιστος Συνεργάτης Παιδοουρολόγος στα Νοσoκομεία του Λονδίνου Great Ormond Street Hospital και το University College of London Hospital